Single post

Seznam Webmaster - WordPress repozitář

WordPress plugin pro Seznam Webmaster

Chcete dát robotovi Seznamu co nejrychleji vědět, že na vašich stránkách vyšel nový článek, přidali jste nový produkt, nebo že jste spustili nové stránky? WordPress plugin pro Seznam Webmaster to bude dělat automaticky!

Co plugin umí?

  • Přidat meta tag pro ověření webu v Seznam Webmaster.
  • Propojit se se Seznam Webmaster API a získat základní informace o indexaci.
  • Automaticky odeslat přes API požadavek na reindexaci jednotlivé stránky nebo celého webu.

Co potřebuje ke své funkci?

Potřebujete účet v Seznam Webmaster, PHP 5.6 a vyšší a WordPress 5.0 a vyšší (nevylučuji že to bude běžet i na nižších verzích, ale nemám to otestované).

Upozornění

Aktivace Seznam Webmaster API může u nově přidaných webů trvat i více než den. Ve službě Seznam Webmaster se to dozvíte v menu API->Popis a dokumentace. Nahoře se zobrazuje hláška a po zkušebním odeslání informace o prodlevě v aktivaci, viz obrázek.

Seznam Webmaster - informace o prodlevě v aktivaci API

Na webu tuto informaci najdete na stránce „Stav webu“. Neaktivní API nijak neomezuje běh webu, nechte tedy plugin aktivní a po aktivaci API se vše samo rozběhne.

Instalace

Instalujte klasicky jak jste zvyklí z WordPress repozitáře, ZIP, FTP. Prostě podle gusta. Po instalaci a aktivaci se v menu objeví položka „Seznam Webmaster“, která má i své submenu.

Seznam Webmaster - menu

Ověření webu (volitelné)

Pozn.: Meta tag-může zůstat prázdný, pokud jste již web ověřili jinak, například jste meta-tag vložili přímo do kódu, nebo jste web ověřili pomocí souboru.

Po přidání webu do Seznam Webmaster je potřeba web ověřit pomocí meta-tagu. Klikněte na vygenerovat meta-tag obr.1, zkopírujte jen řetězec z hodnoty „content“ bez uvozovek obr.2 a vložte ho do administrace pluginu (sekce API klíče) obr.3 a uložte. Pak můžete web ověřit v Seznam Webmaster kliknutím na tlačítko „Ověřit doménu“.

1)

Seznam Webmaster - vygenerování meta-tagu

2)

Seznam Webmaster - obsah meta-tagu

3)

Seznam Webmaster - nastavení meta-tagu

V tuto chvíli se ve zdrojovém kódu bude zobrazovat meta-tag, pomocí kterého Seznam Webmaster ověří váš web.

Pozor: V případě použití cachovacího pluginu je nutné vymazat obsah cache hlavní stránky vašeho webu.

Nastavení API klíče

Aby spolu web a Seznam Webmaster komunikovali, je třeba vygenerovat API klíč obr.4, zadat ho do administrace (sekce API klíče) obr.5 a uložit.

4)

Seznam Webmaster - vygenerování API klíče

5)

Seznam Webmaster - nastavení API klíče

A to je vše co musíte nastavit, teď už bude vše fungovat automaticky. Edit: U nově vložených webů do Seznam Webmaster může trvat několik hodin až den, než vše začne správně fungovat.

Pozor: URL webu a v Seznam Webmaster se musí přesně shodovat, včetně protokolu. Jakou URL máte nastavenou na webu můžete vidět v sekci „API kliče – URL webu“. Nenechte se zmýlit tím, co vidíte v adresním řádku prohlížeče. I když tam máte protokol HTTPS, v nastavení WordPressu může být stále HTTP. Pokud nebudou URL shodné, komunikace webu s Seznam Webmaster nebude fungovat.

Seznam Webmaster - URL webu

Ověření funkčnosti komunikace

To že je API klíč nastaven správně zjistíte v sekci „Stav webu“. Pokud zde naleznete tabulku s počty stránek, vše funguje správně. Pokud ne, někde se stala chyba, zkuste postup zopakovat.

Seznam Webmaster - stav webu

Pozor: Seznam Webmaster poskytuje data s určitým zpožděním. Nedivte se tedy, když tam budou samé nuly, nebo když počet stránek neodpovídá výsledkům vyhledávání. Nově indexované stránky se objeví ve statistikách do 24 hodin, ale někdy i později. Každopádně by vám údaje měly sedět s údaji v Seznam Webmaster, kde vidíte v pravém horním rohu i datum a čas poslední aktualizace údajů.

Reindexace jednotlivých stránek

Reindexace jednotlivých stránek je plně automatická. Po uložení se automaticky odešle požadavek na reindexaci. O nic se nemusíte starat ani na nic klikat. Děje se tak pouze u publikovaných příspěvků, stránek, kategorií, štítků a produktů a dalších veřejných vlastních typů a taxonomií. Koncepty, čekající na schválení a smazané se neodesílají.

Reindexace celého webu

Nový web nebo hromadné změny si žádají hromadnou reindexaci. Tu najdete v menu pod „Reindexace webu“.

Reindexace probíhá v reálném čase (takže nezavírejte okno prohlížeče) a je omezena limity Seznam Webmaster API:

  1. nejvýše 5 stránek za vteřinu
  2. nejvýše 100 stránek za minutu
  3. nejvýše 500 krát za den

To znamená, že po 500 URL se požadavky na reindexaci zastaví. Velké weby tak nemusí být reindexované celé. Možnost vícedenní reindexace na pozadí je plánována až do dalších verzí pluginu. Pokud byste o ní hodně stáli, dejte mi vědět do komentářů, třeba i s orientačním počtem URL, abych věděl, na co se připravit 🙂

Logy

Posledních 100 URL odeslaných k reindexaci se logují i s výsledkem vráceným z API. Zde můžete vidět, zda se vše odesílá jak má, nebo jestli není něco v nepořádku. Občas se z API bohužel nevrátí žádná chybová hláška, takže odeslání skončí chybou, ale není jasné proč. V takovém případě zkuste URL odeslat ještě jednou (znovu uložte). Často se to napodruhé povede bez chyby.

Postřehy, nápady, chyby?

Máte nějaké postřehy, nápady, nebo jste narazili na chybu? Dejte mi prosím vědět zde v komentářích. Díky.

Comments: 11

  1. Tohle se mi ovšem velice líbí 🙂 Díky!

  2. Mohu se optat, když už ve Webmasterovi web mám přidaný od roku 2017, kde si mohu v administraci vygenerovat ten meta tag? Nikde ho tam nemohu najít, objevil jsem pouze API klíč 🙂 díky za info.

    1. Seznam webů a jejich možností je vlevo nahoře v selectu pod položkou Správa webů. Tam se pak zobrazí i možnosti ověření, ale pouze u neověřených webů. Bohužel ať hledám jak hledám, u stávajících webů asi již není možné změnit metodu ověření. Jedinou možností je asi web smazat a založit znovu. Na funkci pluginu to ale nemá žádný vliv. Meta tag klidně může zůstat prázdný, pokud je web ověřen například pomocí souboru.

  3. Díky za info, nakonec jsem meta tag objevil v jedné záloze. Ještě bych měl dotaz/námět – nebylo by lepší plugin schovat třeba do globální nabídky „Nastavení“ ve WordPressu? Přece jen, zas tak často do něj není potřeba koukat a u WP webů, kde je spousta pluginů, je každá položka ušetřená v hlavním bočním menu k dobru.

    1. Díky za námět. Původně tam byl, ale pak už to nebylo udržitelné na jedné stránce, tak musel do submenu. Pravdou je, že by se mohl vměstnat na jednu stránku a obsah rozdělit do záložek. Akorát nevím, zda bych to pak při rozvoji dalších funkcí zase nevytahoval do samostatného menu. Zkusím se inspirovat jak to řeší jiné pluginy.

      1. Díky za reakci 🙂 dá se to řešit tím, že si plugin v menu skryji přes Adminize plugin, ale když ho pak zase budu potřebovat, musí se viditelnost povolit. Mít to všechno na jedné stránce a schované třeba v menu Nastavení by mi přišlo komfortnější, ale samo sto lidí, sto chutí, a pokud se do budoucna počítá s dalším rozšířením funkcionality, tak chápu, že by to nemuselo stačit.

        1. Rozumím, také mám menu zaflákané zbytečnostmi. Uvidím kolik funkcí do budoucna bude použitelných na nějaké častější bázi a podle toho bych to upravil.

  4. Plugin je moc fajn a využívám téměř na všech WP webech. Uvítal bych menší update ohledně pozice tlačítek v logu. Když omylem kliknu dvakrát na tlačítko zobrazit logy, tak se načte stránka a tlačítko „zobrazit logy“ se změní na smazat log. Což je nepříjemné a občas si smažu logy 🙂

    1. Díky za zpětnou vazbu. Kouknu na to a upravím.

  5. Dobrý den, když jsem zadala do vašeho pluginu megatag podle návodu dala uložit(bez Api klíče) , tak se neuložil a nešlo url ve webmasteru ověřit.

    1. Dobrý den, je potřeba vložit jen obsah mezi uvozovkami v položce content. Děkuji za zpětnou vazbu, přidám do pluginu automatickou kontrolu.

Write a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *